Charismatická prezentace – Prvních 10 pravidel, jak zaujmout své publikum

1/ Charisma nelze předstírat, protože vychází
zevnitř


Charisma vychází z autenticity. Jsme totiž zrozeni, abychom byli sami sebou. Víte, jak na to?

Zaznamenávejte si své myšlenky a pocity, které přicházejí – tak zachytíte svá bytostná témata a zjistíte, jakým směrem chcete vést svůj život, jaký mu dáváte smysl a účel. Úzkost způsobená tím, že žijeme život, který nám není vlastní, je zdrojem mnoha problémů a krizí.

A to je prostě vidět. Charismatický člověk nemá lehčí život, ale ona lehkost vychází z toho, že má tuto klíčovou životní otázku zodpovězenou.

2/ Věnujte svému protějšku plnou pozornost

Instantní charisma sbalené cesty. Tuto dovednost můžete použít kdykoli a bez velké přípravy. Funguje okamžitě.

Když Vás někdo osloví, všeho nechte a věnujte mu svou plnou pozornost, jakoby to byl nejdůležitější člověk na světě. Dívejte se mu do očí, pozorně naslouchejte a opravdu ho vnímejte. Budete překvapeni výsledkem!

3/ Zaujměte charismatickou řeč těla

“Biodynamici” a fenomenologové tvrdí, že tělo nikdy nelže. Tělo hraje podstatnou roli v tom, jak vnímáme druhého člověka i sami sebe a prozrazuje o nás více než slova.

Charismatické signály jsou:

• Otevřená postura (držení těla)
• Vitální gestikulace během hovoru
• Přiměřený oční kontakt (vřelý a bdělý)
• Smích a úsměv
• Vzpřímené držení těla
• Jemný dotyk druhé osoby, je-li to vhodné

Čeho se vyvarovat:
• Ošívání se, neklid, nervozita
• Kuňkání neboli nezřetelná mluva
• Odvrácení pohledu při očním kontaktu
• Defenzivní (obranářský) postoj i tón hlasu

4/ Vytvořte se charismatické nastavení mysli

Dostat se do pohodového a zároveň energizujícího stavu před důležitým setkáním nebo prezentací je naprosto zásadní. Získáte břitkost a náskok.

Klíčem jsou vizualizační techniky:
Představte si sami sebe jako sebejistého a charismatického člověka. Naučte se energetický “hype” – doslova se nabudit hudbou, aktivovat svou energii pohybem (zaskákejte si, zatančete si na energizující taneční hudbu), buďte prostoupeni nakažlivou vibrující energií. Staňte se součást své oblíbené hudební skladby, zůstaňte v jejím energetickém poli. (Výborně s tímto fenoménem pracuje Toni Robbins nebo Jeffrey Gitomer.)

Navíc zpátky k řeči těla: tělo udělá přesně to, čemu věří hlava a pozor, platí to i naopak.

5/ Vytvořte si jasný záměr než vstoupíte do jakékoli mezilidské interakce

Než zvednete telefon, začnete někomu odpovídat a nebo pustíte prezentaci, zeptejte se sami sebe:

Jaký je můj záměr?
O co mi jde?
Jak chci, aby se situace vyvinula?
Jak tomu mohu pomoci?
Jak mohu jít druhé straně naproti?

Nastavení své mysli je daleko produktivnější metoda než naučené bezmyšlenkovité fráze a rozhodně efektivnější, než být ve vleku “toho jak se to vyvine”…

6/ Minimalizujte negativní myšlenky

Negativita je vlastně zvyk. A tady v Čechách jsme v tomto opravdu Mistři! Jedna z možností, jak se tohoto zlozvyku zbavit, je mentální detox na 21 dní. Opravdu to změní mentální programy a zesílí pozitivní vliv na druhé. V psychologii se tomu říká “ripple effeck” – efekt vlnění, jako když něco hodíte do vody a okolo tohoto místa se udělají vlnky a ty se šíří dál a dál…

7/ Hoďte se do gala – šaty dělají člověka

Váš vzhled a “nakráčení na scénu” je zásadní v momentě, kdy si budujete autoritu a potřebujete udělat první dojem. Průzkumy poukazují na to, že stylové oblečení (kvalitní látka, padnoucí střih adekvátní pro danou příležitost) hraje klíčovou roli v tom, jak a kam nás zařadí druzí a jak
sami sebe vnímáme a co vyzařujeme.

Oblečení mluví za Vás, druhá strana na něj automaticky reaguje např. výběrem slovníku pro komunikaci s Vámi. Správný outfit dodává sebevědomí a podtrhuje charismatický “mindset”. Pokud jdete na “schůzku s osudem”, oblečte se na to!

8/ Pevný stisk ruky

Nejrozšířenější gesto na světě je daleko víc než jen společenská rutina. Vyjadřujeme jím čisté úmysly (přicházím beze zbraně v ruce) a závazek přátelství. Je to fyzický dotek a ten je v mnoha kulturách posvátný.

Prostřednictvím nervových zakončení v kůži předáváme a získáváme informace. Už tady komunikujeme. Jeden dotek vydá za tisíc slov. Je zásadní pro pocit lidskosti, prozrazuje, jak jsme si blízko anebo daleko, jak jsme v kontaktu či „odpojení“.

Ruka musí být čistá a nezpocená. Pokud není v této kondici, omluvte se, že se musíte opláchnout. Je to lepší, než aby se Váš protějšek musel jít opláchnout po setkání s Vámi.

Na druhou stranu již nabídnutou ruku při formálním kontaktu nikdy neodmítáme. Není-li naším záměrem vypovědět válku, vyvolat konflikt či jiné vyhraněné sdělení.

Ruku podáváme kolmo, zpevněnou a celou dlaní. Stisk je pevný, přátelský, nikoli drtič kostí. Pohled do očí (vnímejte koloraturu zorniček Vašeho protějšku) a mírný společenský úsměv. Buďte tady a teď! Buďte v tomto aktu plně přítomni. Tady se totiž může odehrát něco zásadního.
Věděli jste, že u většiny kandidátů na novou pozici je rozhodnuto ještě než začne pohovor? Vaše řeč těla a neverbální komunikace, sebejistota ve společenských situacích a dokonce i pohý stisk ruky mohou výrazně vše ovlivnit ve Váš prospěch nebo neprospěch.

9/ Mluvte přímo k věci

Charismatičtí lidé se vyjadřují jasně, srozumitelně a přesvědčivě. Mumlání nikam nevede. Pokud Vás druhá strana musí několikrát žádat o zopakování řečeného, je to špatné znamení. Trénujte si hlasový projev a rétoriku před každým zásadním vystoupením a nejlépe každé ráno začněte malým hlasovým cvičením. Naučte se mluvit abdominálně (z břicha), nikoli z hrudi. Posadí to hlas hlouběji, budete znít sebejistěji a to je znakem autority. A také se naučte být struční. Nikdo nemá čas ani trpělivost z Vás hodiny něco dolovat.

Lepší je zaujmout krátkým proslovem a být publikem vybídnut k pokračování než naopak, nudit dlouhým proslovem jako „uspávač hadů“…

10/ Gestikulace podtrhne smysl sdělení

Ze začátku Vám to možná přijde divné. Průzkumy však jednoznačně dokládají, že gestikulace podtrhuje obsah řečeného a zvyšuje důvěryhodnost řečníka! Gestikulace pomáhá ke konstruování smyslu
a kontextu. Pomocí gest totiž doplňujeme gramatickou strukturu, ale i odhalujeme svou vřelost nebo naopak rezervovanost.

Možná Váš překvapí, že gestikulace není vrozená – má v sobě prvky konvence, spontaneity a improvizace. Gestický prostor potom vypovídá mnohé o sebejistotě a sebe ukotvení řečníka (což jsou charismatické prvky). Lidé zapomenou, co jste jim přesně říkali, ale nezapomenou, jak se s Vámi cítili a zda Vám to věřili.

Pokud jste dočetli až sem, je vidět, že téma CHARISMA považujete za důležité… Můžete se naučit mnohem více charismatických dovedností v mých firemních kurzech!

Vyzkoušejte můj unikátní systematický kurz:

Charismatická prezentace nejen pro business
Jak ÚSPĚŠNĚ komunikovat, prodávat, vyjednávat díky svému charisma


Více zde: https://simonabarbry.com/uvod-2/charismakurz/

Simona Barbry, srpen 2020

Komentáře
  1. Dušan napsal:

    Ahoj Simono, díky za toto desatero, je vždycky velmi užitečné připomenout si věci, které si neuvědomujeme a často na ně zapomínáme. Inspirativní. Přeju ti hodně zdaru. Dušan

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.