Dlouhodobé investice do vzdělávání – Vyplatí se právě dnes?

Je dnes investice do systematického vzdělávání zaměstnanců ztrátou peněz z firemního rozpočtu?

Mohla by být, za předpokladu, že:

  • Nejsou jasně a předem stanoveny vzdělávací cíle
  • Nejsou stanoveny konkrétní změny postoje účastníků školení
  • Účastníci nejsou ztotožněni s potřebou se v tématu zlepšit – tedy chybí motivace

Co naopak funguje:

  • Minimalismus: efektivita není o množství témat a “odseděných” hodinách, je to o tom, na kolik se účastníci ztotožní s tématem a kolik si z něj odnesou do své praxe. Osobně jsem zastáncem toho, že méně je více, raději jednu věc procvičit pořádně a do hloubky, než projít všechno “letem světem”.
  • Výborně funguje vytvoření podmínek pro zlepšení včetně možnosti dělání chyb – důležitá je i podpora toho, aby účastníci mohly nabyté znalosti ihned zkoušet v praxi a staly se z nich dovednosti!
  • Vyvážená férově konfrontační zpětná vazba. Ta vyžaduje lektora/kouče, který má vhled a skutečně účastníky vnímá jak na skupinové úrovni, tak na individuální úrovni. To zase vyžaduje poctivou přípravu ze strany lektora na školení.
  • A co nikdy nezklame: smysl pro humor! Když je trénink nejen poutavý, ale i vtipný, nelze si z něj nic neodnést.

Ano, firemní vzdělávání může být smysluplné – je důležité vybrat toho správného lektora a trenéra. Právě v dnešní turbulentní době vytváří vzdělávání konkurenční výhodu, která umožní firmě se adaptovat na radikálně novou situaci na trhu… právě change management se nastartuje přes firemní vzdělávání!

Zažitá stereotypní situace na trhu se letos v roce 2020 naprosto změnila, kdo by toto čekal v loňském roce? Škrty ve vzdělávání byly přirozenou reakcí, nicméně dnes doba pokročila a trh se opět rozvíjí… A kde může pomáhat školení a vzdělávání? Právě schopnost aktivně komunikovat se zákazníkem je nyní klíčem k úspěchu – a právě zde zafunguje zajisté školení v těchto oblastech:

  • Nákupní proces zákazníka a jeho fáze – věrnost zákazníků
  • Prodejní proces – vytváření a podpora spokojenosti zákazníků
  • Charismatická obchodní prezentace jak navýšit obchodní potenciál
  • Charismatické komunikační dovednosti a storytelling

Znáte to určitě sami – nakonec ta naše osobní zkušenost s komunikací ze strany zaměstnance ukáže vstřícnost či nevstřícnost dané firmy a značky a vytváří image neboli dobré jméno dané firmy. Odráží se to následně v recenzích nejen na Google firmy – firma může získat hodnocení kladné, neutrální, negativní a především nadšené! Dnes se nevyplatí riskovat, že díky úsporám na vzdělávání se sníží schopnost týmu zaměstnanců komunikovat správně se zákazníky a nebo riskovat, že díky nedostatečným komunikačním dovednostem obchodníka se hodnota zakázky a nákupu zákazníka výrazně sníží a to ohrozí obchodní výsledky dané firmy.

Já jako lektorka nyní hledám nové svěží cesty, jak pozvednout komunikační a obchodní dovednosti zaměstnanců na vyšší úroveň dle kompetenčního modelu a hodnot dané firmy – mým cílem je získávat nadšené zákazníky. A určitě se to vyplatí, zlepšovat vztahy se zákazníky a tedy investovat do vzdělávání!

Simona Barbry – lektorka, koučka a trenérka, srpen 2020.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.